Дипломна робота. Магістр.

Проєкт космічного науково-дослідницького центру розвитку та дозвілля молоді, в селі Губків, Рівненської області, виконаний на підставі завдання до кваліфікаційної роботи освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» виданого 09.10.2018.

Дипломна робота магістра архітектури складається з двох частин: архітектурний проєкт с кресленнями та візуалізацією, та науково-дослідницька частина з інфографікою та дослідницькою запискою на 200+ сторінок.

На базі досліджень я обрала ділянку для забудови в Україні, згідно з нормами та територіальним особливостям. Обрала тип – громадська будівля, адже на бакалаврі я вже проєктувала житлову і хотіла чогось новенького)

Інструменти: ArchiCAD, 3ds Max, Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe InDesign.

Що таке космічний науково-дослідницький центр?

Діти люблять космос, щобільше, всі вони тяжіють до науки, але, на жаль, у нас дуже мало можливостей зацікавити дітей та зробити науку доступною та веселою. Тож я вирішила спроєктувати табор мрії.

Справжній науковий центр з обсерваторією, дослідницькими та футуристичними інноваціями в одному корпусі, і дитячим табором в іншому. Я обрала для забудови мальовничу ділянку на скелі яка височіє над річкою. Все спроєктовано таким чином, аби це місце стало другою домівкою для вчених та найкращим табором для дітей.

Функіонально-планувальні рушення будо доповнено замальовками інтерʼєру та футуристичним дизайном на базі деконструктивізму.

Будівля, розташована вздовж гірської місцевості біля села Губків, Рівенської області.

На території за проектом знаходяться:

  • Науково-розважальний корпус – 2956,75 м2
  • Корпус дитячого табору – 1017,2 м2
  • Корпус готельного комплексу – 997,12 м2
  • Павільйон для атракціонів – 2822,5 м2
  • Гостьова стоянка на 160 автомобілів – 4305,36 м2
  • Гостьова стоянка на 108 автомобілів – 3272,2 м2
  • Майданчик для спорту – 410,23 м2
  • Майданчик для господарських цілей – 77,5 м2
  • Територія для розташування сміттєвих баків

Близько пів року було витрачено на створення цього проєкту, але це було в однаковій мірі складно і цікаво. Адже аби виявити що саме необхідно дослідникам космосу було потрібно вивчити як працює NASA, яких лабораторій та якого обладнання потребує наука, чи відповідає обрана ділянка вимогам з освітлення, аби обсерваторія могла функціонувати і їй не заважало світло міста. 

Дуже багато часу було витрачено на дослідження та прорахунки, частина їх у вигляді інфографіки потрапили на проєкт, частина була задекларована у записку.

Також, важливо було проаналізувати архітектурно-планувальні рішення побудови обсерваторії і т.д. відповідно до чинних ДБНів. 

1. Науково-розважальний корпус загальною площею 4162,7 м2

– 1 поверх (-3.000)

  • Сховище на випадок НС вибуху на Рівненській АЕС на 700 осіб загальною площею 541 м2. Висота сховища 2,5 м, в сховищі встановлено двоярусні нари, виходячи з цього визначена загальна площа з норми площі підлоги 0.5 м2/особу. Площа для людей складає: 700*0,5=350 м2.

1 поверх.(0.000)

  • Частина планетарію на 234 місця загальною площею 917,55 м2.
    В залі планетарію розташовано 234 спеціально обладнаних крісла, згідно з вимогами до особливостей залу планетарію та сцена. З самого залу є 3 виходи. По периметру головної зали, по радіальній осі, розташовані кабінети, допоміжні приміщення, комори, та вхідна група з касою, охороною та гардеробом. Хол переходить в галерею, якою з зоною планетарію сполучаються навчальна частина та видовищно-розважальна частина.
  • Навчальна частина загальною площею 1054,5 м2. До навчальної частини є 2 входи (один головний, один через галерею планетарної частини) та один евакуаційний вихід через незадимлюваний тамбур, поряд с яким розташований ліфтовий хол. Навчальна частина містить у собі навчальні класи (3 великих, та 2 малих на першому поверсі), кабінети вчительської, директора, бухгалтера з адміністратором та с/в на 4 кабінки. Ззовні основного блоку приміщень розташована велика галерейна зала з видовищними та експериментальними макетами, з якої передбачено вихід на сходову клітину.
  • Видовищно-розважальна частина загальною площею 279,42 м2 Видовищно-розважальна частина складається з 4 приміщень видовищного характеру та галереї, і загалом являє собою сполучну галерейну частину зон планетарію, наукової зони та кафе.
  • Кафе на 130 місць загальною площею 649,81 м2. В кафе передбачено 2 входи, тераса, необхідні допоміжні приміщення для кухні згідно з нормами до проєктування такого типу об’єктів.

2 поверх. (+4950)

  • Навчальна частина загальною площею 1054,5 м2. Містить в собі навчальні класи (3 великих, та 3 малих на другому поверсі), кабінет вчительської та с/в на 4 кабінки. Ззовні основного блоку приміщень розташована велика галерейна зала з видовищними та експериментальними макетами, з якої передбачено вихід на сходову клітину.

3 поверх. (+9900)

  • Навчальна частина загальною площею 652,3 м2. На третьому поверсі навчальної частини розташований науковий блок обсерваторії, з апаратною, робочими столами, двома окремими кабінетами для науковців, архівом та телескопом. Ззовні основного блоку приміщень розташована велика галерейна зала з видовищними та експериментальними макетами, з якої передбачено вихід на сходову клітину.

2. Житловий корпус дитячого табору на 62 дитини загальною площею 1997 м2

1 поверх.(0.000)

  • Вхідна група з холом загальною площею 321,5 м2. Вхід до зони дитячого табору передбачено через охорону та рецепцію, поряд з рецепцією розташована кімната для персоналу, ліфти з с/в, а на торці передбачений додатковий вихід через протипожежну сходову клітину. Перед нею знаходиться хол, який сполучає собою їдальню та житлову частину.
  • Їдальня на 64 особи загальною площею 258,34 м2. Передбачено харчування в їдальні одночасно двох груп дітей (по 28 осіб). Кухня має окремий вхід з пандусом-рампою, та спеціальними приміщеннями кухні та персоналу, передбаченими нормами та вимогами.
  • Житлові приміщення загальною площею 283,41 м2 на 14 дітей. В крилі житлової частини розташовано 7 двомісних номерів для дітей з окремим балконом, с/в та ванною в кожному номері.Один з номерів передбачений для вожатого. На торці крила розташований додатковий протипожежний вихід через сходову клітину.

2 (типовий) поверх. (+3300)

  • Житловий поверх загальною площею 954,5 м2 на 38 дітей. На поверсі розташовано 14 двохмісних номерів та 2 номери для дітей до 7 років, на 5 місць. Вхід передбачено через ліфтовий хол, але передбачено 3 евакуаційних виходи через сходові клітини розташовані в торцях будівлі. 

3. Житловий готельний корпус на 114 людей загальною площею 2862 м2

1 поверх. (0.000)

  • Вхідна група з холом загальною площею 321,5 м2. Вхід до зони дитячого табору передбачено через охорону та рецепцію, поряд з рецепцією розташована кімната для персоналу, ліфти з с/в, а на торці передбачений додатковий вихід через протипожежну сходову клітину. Перед нею знаходиться хол, який сполучає собою їдальню та житлову частину.
  • Їдальня на 64 особи загальною площею 258,34 м2. Передбачено харчування в їдальні одночасно двох груп дітей (по 28 осіб). Кухня має окремий вхід з пандусом-рампою, та спеціальними приміщеннями кухні та персоналу, передбаченими нормами та вимогами.
  • Житлові приміщення загальною площею 283,41 м2 на 14 людей. В крилі житлової частини розташовано 7 двомісних номерів з окремим балконом, с/в та ванною в кожному номері. На торці крила розташований додатковий протипожежний вихід через сходову клітину.

2 (типовий) поверх. (+3300)

  • Житловий поверх загальною площею 954,5 м2 на 38 людей. На поверсі розташовано 18 двомісних номерів. Вхід передбачено через ліфтовий хол, але передбачено 3 евакуаційних виходи через сходові клітини розташовані в торцях будівлі.

4. Павільйон для атракціонів та симуляторів загальною площею 2822,89 м2. Один поверх.(0.000)

Павільйон загальною площею 2822,89 м2. Вхід до павільйону передбачено через чотири входи, площа павільйону розрахована для атракціонів: диско, камери сенсорної депривації, 4dx кінотеатру, симулятору польоту на літаку-випробувачу, атракціонів з доповненою та віртуальною реальністю, анімації.

Приклад технічних розрахунків

Аби будівля була не тільки функціональною та привабливою, а і безпечною було виконано багато розрахунків. Один з параметрів – безпека на випадок надзвичайних ситуацій (НС) на обʼєктах підвищеного ризику поряд. Дана ділянка попадає в зону ризику Рівенської АЕС.

Тому необхідно спроектувати безпечне сховище від радіаційного впливу на випадок вибуху на АЕС. 
Сховище для населення планується на випадок:

  • аварії на атомній електростанції з можливим забрудненням території;
  • усіх видів аварій з викидом сильнодіючих отруйних речовин;
  • лісових і торф’яних пожеж, землетрусів, зсувів, інших геофізичних і гідрометеорологічних явищ з тяжкими наслідками.

Визначення захисних властивостей сховища ЦЗ від дії ударної хвилі, ядерного вибуху і радіації передбачає оцінку стійкості роботи об’єкта, у воєнний час вона може бути виконана за допомогою моделювання уразливості об’єкта при впливі факторів ураження ядерного вибуху на основі використання результату розрахункових даних.

Розрахунок ураження території в разі надзвичайної ситуації – вибуху на Рівненській АЕС.

Для теоретичного прорахунку вважаємо відомим метеоумови та відстань від об’єкта до місця аварії. Виявити параметри зоні/зараження і час необхідний на усунення аварії в умовах допустимої дози радіації.

Для прогнозування наслідків впливу радіаційного зараження необхідно врахувати метеоумови, час аварії та рівень радіації: Час аварії-11:30 ранку, хмарність відсутня. Швидкість вітру на висоті першого поверху- 1м/с, час вимірювання рівня t0-13:30 напрямок вітру 135°. Заміряний рівень радіації Р0-15Р/год. Час початку роботи (вхід в зону зараження)- 14.30год. Тривалість виконання робіт-2години, встановлена доза опромінення-20, тип реактора РБМК-1000. При швидкості вітру 1м/с і відсутності^ хмарності в день, категорія стійкості атмосфери в надземному шарі-конвекція. Середня швидкість вітру в шарі розповсюдження радіоактивної хмари у середньому=2м/с.

Важливо також оцінити стійкість громадської будівлі до дії радіоактивного зараження та проникаючої радіації ядерного вибуху.

Громадська споруда віддалена від центру вибуху на 108 км, потужність ядерного вибуху q=500 кт, швидкість середнього вітру V с. в. – 50 км/год; громадська споруда має 3 поверхи, сховище для укриття гостей комплексу вбудоване (у підвалі), перекриття з бетону товщиною 40 см та гідроізоляційний шар – 30 см глини.

  • Визначаємо максимальне значення рівня радіоактивного зараження та дозу проникаючої радіації, які очікуються на території громадської будівлі для цього: з додатку 12 «Рівні радіації на осі сліду наземного ядерного вибуху на 1 год після вибуху» (1) знаходимо значення рівня радіації на відстані R=108 км, для q=500 кт та V с. в. – 50 км/год:
    Р1max=6100P/год
  • Визначаємо коефіцієнт послаблення дози радіації сховищем. Коефіцієнт послаблення дози радіації сховищем розраховуємо окремо для радіоактивного зараження по таких вихідних даних: перекриття сховища глини d2= 30 см, шари половинного послаблення матеріалів від радіоактивного зараження знаходимо з додатку 11 «Товщина половинного послаблення радіації для різних матеріалів d см» (1), вони складають: від радіаційного зараження для бетону d1= 5,7 см; для глини d2= 6,3 см.
  • Визначаємо дозу радіації, яку можуть отримати гості комплексу, знаходячись у сховищі при максимальному рівні радіації. Коефіцієнт, який враховує умови розташування сховища знаходимо по таблиці «Коефіцієнт умов розміщення сховища Kp » (для вбудованого всередину промислового комплексу сховища Kp =8).

Не буду додавати до опису всі формули з розрахунками, адже їх там близько 4-х аркушів, але висновок за прорахунками наступний:

  • сховище забезпечує надійний захист гостей комплексу в умовах радіоактивного зараження. Доза опромінювання за добу перебування у ньому складає 0,49Р, що значно менша допустимої норми однократного опромінювання.

 

Моя робота була оцінена у 98 балів, а досвід який я отримала у процесі, напевне, безцінний. Я обожнюю поринати у процес, обожнюю піклуватися про процес комфортного використання того що я створюю, виявляти потреби людей та закривати їх. Саме з цього усвідомлення завдяки архітектурі, як не дивно, і почався мій шлях UX/UI у 2015 році, і цей проєкт став прощальною, надцікавою роботою в галузі архітектури.